Актуални новини и Глобални анализи
23.07.2024
От 1999 г. досега Фондация "Корона и кръст" се грижи за поддръжката на това Свято място.
Регистърът е в процес на непрекъснато допълване и коригиране на съдържащите сe в него данни. Ако Вие сметнете, че можете да допринесете за този процес чрез предоставянето на актуална информация или снимки за определени храмове, ще се радваме да ни ги изпратите на нашия e-mail:
Софийската синагога
Религия: Юдаизъм
Вид: Синагога
Статус: В процес на реставрация
Епархия:
Духовна околия:
Адм. област: София-град
Град/Село: гр. София
Основаване - век: 20-ти
Основаване - година: 1909
Възстановяване - век: 21-ви
Възстановяване - година:
Архитектура:
Състояние: Добро
Богослужение: Редовни служби
Храмов празник
Храмов празник - дата:
Храмов празник - описание:
Историческа справка
Софийската синагога е символ на еврейската общност в България вече повече от век. Това е най-голямата сефарадска (испано-еврейска) синагога в Европа. Централната синагога е единственият еврейски молитвен дом в София. В момента тя е в процес на реставрация и основното помещение е затворено. Обичайните служби се провеждат в малката молитвена стая до входа. Освен молитвена стая, в Синагогата се помещават и офисите на Централния израилтянски духовен съвет, а на втория етаж има малък музей.
Историята на построяването на Синагогата е драматична не по-малко от нейната големина. Строежът започва през 1903 г., когато еврейската общност е реорганизирана по френския консисториен модел. Реорганизацията е проведена от извънредно активния нов главен равин Маркус Еренпрайс и водачите на софийската еврейска общност: младия и енергичен Езра Таджер и многоуважаемия Аврам Давиджон Леви. Фридрих Груенангер, най-известният архитект в България по това време, е избран да създаде проекта за Синагогата.
Предпочетено е местоположение в самия център на града, на терен, на който преди това е имало една твърде стара синагога - синагогата "Ахава и хесед" (ивр. "любов и добрина").
Строителството започва на 13 ноември 1905 г. с тържествена церемония за първата копка.
Известният месингов полилей, с тегло над 2 200 кг, големият многосвещник (ивр. "менора"), и други части от украсата са купени във Виена.
Най-накрая след четири години на строителство, финансови кризи и дебати в общността, Синагогата е завършена. 9 септември 1909 г. е датата, когато Централната синагога в София е официално открита.
Централната синагога веднага става символ на българското еврейство. В нея се намират седалищата на Главния равин на България и на Главния равин на София. Също така там се е помещавал и висшият равинистичен трибунал - Бет дин. Там се е съхранявала и известната юдейска библиотека на софийската общност с безценната си колекция от средновековни равинистични трудове. От отварянето си насам Централната синагога редовно провежда религиозни служби, освен в периода 1943-1944 г., когато повечето евреи от София са депортирани в провинцията.
По време на бомбардировките над София през 1944 г. Синагогата е улучена няколко пъти. Балконът, както и няколко колони в главната зала, били частично разрушени. Изложени на атмосферните условия, фините и изящни стенни орнаменти били повредени. Бомбардировките също така унищожили и известната юдейска библиотека на общността, като повечето от най-ценните еврейски книги изгорели.
През последните няколко години започва мащабна кампания за набиране на средства за реставриране на сградата, за да й бъде върната предишната слава. Най-изявените български майстори, използващи оригиналните планове и под ръководството на архитект от еврейската общност, работят всекидневно върху проекта. Реставрацията е инициирана след щедро дарение от израелската фондация "Дорон".
Източник: Интернет сайт http://www.sofiasynagogue.com
Културно-туристически потенциал
Да
Бр. места за нощуване: 0
Информация за туристи: Един от най-красивите архитектурни паметници на града, Синагогата в София е третата по големина в Европа след синагогите в Будапеща и Амстердам. Тя може да побере 1 300 поклонници. Централният й полилей тежи два тона и е най-големият в България.
Информация за контакти
Адрес: ул. Екзарх Йосиф 16
Телефон: 02/ 983 14 40
Е-майл: jewishmuseum@shalom.bg
Website: http://www.sofiasynagogue.com
Първосвещеник:
Свещенослужители:
Снимки
Карта
42.7002890192216,23.3209276199341
Карта