Възстановяването на Мулдавския манастир ще започне след като пътят до него стане проходим за автомобили
Община Асеновград ще направи всичко възможно и ще търси пътища манастирът „Св. Петка Мулдавска“ да бъде възстановен възможно най-бързо. Това каза кметът на Асеновград д-р Христо Грудев след като на място се запозна с пораженията, които огънят нанесе на Светата обител, съобщиха от пресцентъра на община Асеновград. След разговор с Пловдивския митрополит Николай д-р Грудев уточни, че двете институции - общината и БПЦ в лицето на Пловдивската митрополия ще работят заедно най-напред да се направи пътя до манастира. Докато не направим пътя, който е около 3 км, не можем да започнем възстановителните работи, тъй като теренът е много тежък и непроходим за автомобили, допълни кметът. Той уточни, че манастирът „Св. Петка Мулдавска“ е една от най-посещаваните туристически дестинации в община Асеновград и през почивните дни се събират в него много поклонници и туристи. На храмовия празник – денят на Света Петка – 14 октомври – Петковден, манастирът посещават хиляди богомолци, каза още Христо Грудев.
Пожарът, който пламна в манастира напълно е унищожил източното му крило, в което са се намирали монашеските килии и библиотеката. Пострадали няма. Игуменката на манастира майка Юлита и послушницата са напуснали сграда своевременно. В рамките на два часа 10 пожарникарски екипа от Асеновград, Пловдив и Стамболийски успяха да локализират огъня и да спасят църквата „Св. Петка Преподобна”, южното крило, където се намира и скривалището на Васил Левски и по-голямата част от западното крило. На мястото на пожара бяха пловдивският митрополит Николай, кметът на община Асеновград Христо Грудев и директорът на пожарната Румен Димчев. С библиотеката изгоряха много ценни книги от 19 век, сред които кондиката на светата обител, богуслужебника, каза майка Юлита. По всяка вероятност пожарът е тръгнал от късо съединение в електрическата инсталация, каза Димчев. Огънят се разпростря много бързо, тъй като сградите са изцяло дървени и много стари. Екипите на пожарната бяха затруднени и от тежкия терен и липсата на вода в близост до манастира.
Това е петият пожар в Мулдавския манастир от неговото създаване, последният от които е през 1821 година. Той е основан по време на второто Българско царство, най-вероятно през XIV век. Неколкократно е разрушаван и възстановяван. Манастирът е книжовно средище през Възраждането. Свързан е с националноосвободителните войни и е посещаван от Васил Левски, чието скривалище е запазено.
Използваният материал е от информационна агенция "Фокус" - http://www.focus-news.net/